Erik Höglund Boda Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ERIK HÖGLUND (1932-1998), karaffer/flaskor, 6 st, Boda glasbruk, 1950-/60-tal, klarglas, trekantig form, 3 med påklippt mynningskant, 5 med påklippt dekor av sigill föreställande ansikten, tjur och kattdjur, signerade Boda H 150 Höglund, H 150 Boda, Boda H 162, Boda H 182, H 136/65 och Boda H 179, formgivna vid 1950-talets mitt, höjd ca 10,5-22 cm

4 med mindre invändig beläggning

576888

2018-10-28