Gunnar Nylund fisk Modern keramik och konstglas
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND (1904-1997), figurin, Rörstrand 1940-tal, chamotterat stengods, i form av fisk med vattenväxter, glaserad i brunt, blått, gult och svart samt grönt, signerad R Gn ("snirkelsignatur, enligt tillgänglig litteratur använd under åren 1942-1946), höjd ca 14,5, längd 17,5 cm
Smärre krackeleringar, rester av filt undertill
576894
2018-10-28