Matservis "Viola" från Gustavsberg
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATSERVIS, flintgods, 65 delar, Gustavsberg "Viola" 1900-talets början, tryckt dekor av violer i violett, grönt och gult, stämplad Gustafsberg Viola eller Gustafsberg, vissa delar även årtalsmärkta 1911-1917, bestående av 12 flata tallrikar diameter 24 cm, 12 djupa tallrikar diameter 24 cm, 11 bärtallrikar diameter 19 cm, 12 assietter diameter 16 cm, 12 assietter diameter 19 cm, terrin med lock, såssnipa, 4 uppläggningsfat/skålar
3 uppläggningsfat med nagg, terrin och några tallrikar med missfärgning, svagt slitage på guldkanter, några delar med krackelyr
577034
2018-10-03