Kryddburkar ur serien "Pyro" från Gustavsberg

Kryddburkar ur serien
Kryddburkar ur serien
Kryddburkar ur serien
Kryddburkar ur serien
Kryddburkar ur serien
Kryddburkar ur serien
Kryddburkar ur serien
Kryddburkar ur serien
Kryddburkar ur serien
Kryddburkar ur serien
Kryddburkar ur serien
Kryddburkar ur serien
Kryddburkar ur serien
Kryddburkar ur serien
Kryddburkar ur serien
Kryddburkar ur serien

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

WILHELM KÅGE (1889-1960), kryddburkar "Pyro grön", Gustavsberg, i produktion 1934-1955, bestående av: 5 stora kryddburkar, 5 små kryddburkar, saltkar och mjölkkar med trälock, högsta höjd 18 cm

Locket på en liten kryddburk med nagg, en stor kryddburk med spricka, fyra kryddburkar saknar lock, smärre krackelyr

577035

2018-10-03