Konsolbord rokoko av slottskvalitet
Klubbat för:
42 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
KONSOLBORD, stockholmsarbete i tidig rokoko av slottskvalitet, skulpterad dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sargen med naturalistiska bladverk mot pikerad botten och volulter, insvängt benet med rocaille, fotavslut med akantus och assymetrisk kartusch med pikering, skiva av kolmårdsmarmor med dubbel kälning, märkt med rödkrita hofinten: Åhrleman, höjd 79, 108 x 53 cm
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Smärre lagningar och förgyllningsskador, fotavslut något kortat
577099
2018-10-23