Väggpendyl 1700-tal rokoko
Klubbat för:
19 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
VÄGGPENDYL, förgyllt och bronserat, 1700-tal, rokoko, Nils Berg (urmakare i Stockholm 1721-1794), märkt N. Berg Stockholm, rikt skuren dekor av bland annat akantusblad, höjd ca 90 cm, nyckel samt pendel medföljer
Sprickor, senare förgyllning, ett pendelglas skadat
577286
2018-10-24