Väggpendyl 1700-tal rokoko

Väggpendyl 1700-tal rokoko
Väggpendyl 1700-tal rokoko
Väggpendyl 1700-tal rokoko
Väggpendyl 1700-tal rokoko
Väggpendyl 1700-tal rokoko
Väggpendyl 1700-tal rokoko
Väggpendyl 1700-tal rokoko
Väggpendyl 1700-tal rokoko
Väggpendyl 1700-tal rokoko
Väggpendyl 1700-tal rokoko

Klubbat för:

19 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

VÄGGPENDYL, förgyllt och bronserat, 1700-tal, rokoko, Nils Berg (urmakare i Stockholm 1721-1794), märkt N. Berg Stockholm, rikt skuren dekor av bland annat akantusblad, höjd ca 90 cm, nyckel samt pendel medföljer

Sprickor, senare förgyllning, ett pendelglas skadat

577286

2018-10-24