Ragnhild Godenius Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

RAGNHILD GODENIUS (1877-1966), skål på fot, sannolikt utförd i egen verkstad i Rönninge 1907-1908, starkeldsfajans, foten med dekor av tre nakna figurer, glaserad i blågrå blank glasyr, signerad Ragnhild, höjd ca 18, diameter upptill ca 20 cm

Foten med mycket obetydlig glasyrnagg

577378

2018-10-28