Figurin av Waldemar Lindström Rörstrand
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WALDEMAR LINDSTRÖM (1875-1950), figurin, Rörstrand, 1900-talets första kvartal, porslin, i form av fågel med uppburrad fjäderdräkt, underglasyrmålad i brunt, beige, grått och svart, stämplad Rörstrand W Lindström, höjd ca 18,5 cm, längd ca 17 cm
Fjäderdräkt och näbb med nagg, smärre bränningsspricka
577405
2018-10-04