Figurin av Waldemar Lindström Rörstrand

Klubbat för:

300 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

WALDEMAR LINDSTRÖM (1875-1950), figurin, Rörstrand, 1900-talets första kvartal, porslin, i form av fågel med uppburrad fjäderdräkt, underglasyrmålad i brunt, beige, grått och svart, stämplad Rörstrand W Lindström, höjd ca 18,5 cm, längd ca 17 cm

Zustandsbeschreibung

Fjäderdräkt och näbb med nagg, smärre bränningsspricka

577405

2018-10-04