Gottfrid Kallstenius, Månsken
Klubbat för:
35 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Månsken, signerad G Kallstenius Källvik, olja på pannå av papp, 55 x 50 cm
UTSTÄLLD: (Möjligtvis), Västervik, Kulturhuset, Gottfrid Kallstenius. Minnesutställning, 4 november-19 december 1993, katalognr 35 "Månsken, Källvik"
Motivet är taget från "Månberget" i Källvik utanför Lofthammar i Tjusts skärgård. Kallstenius lät 1903 uppföra ett sommarhus vid Djupsundet i Källvik med inbyggd ateljé. En oljestudie till målningens centrala del finns i en privat samling i Sverige.
577490
2018-10-23