Gottfrid Kallstenius, Månsken

Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken
Gottfrid Kallstenius, Månsken

Klubbat för:

35 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Månsken, signerad G Kallstenius Källvik, olja på pannå av papp, 55 x 50 cm

UTSTÄLLD: (Möjligtvis), Västervik, Kulturhuset, Gottfrid Kallstenius. Minnesutställning, 4 november-19 december 1993, katalognr 35 "Månsken, Källvik"

Motivet är taget från "Månberget" i Källvik utanför Lofthammar i Tjusts skärgård. Kallstenius lät 1903 uppföra ett sommarhus vid Djupsundet i Källvik med inbyggd ateljé. En oljestudie till målningens centrala del finns i en privat samling i Sverige.

577490

2018-10-23