Bestick Engelsk snäck silver
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BESTICK, 63 dlr, silver, modell "Engelsk Snäck", tidigt 1900-tal, bestående av: 12 stora matgafflar L 20,5 cm, 12 bordsgafflar L 17,5 cm + 5 bordsgafflar 1800-tal L 18 cm, 10 bordsknivar L 21,5 cm + 3 bordsknivar L 20 cm, 12 bordsskedar L 19,5 cm, 12 teskedar L 14,5 cm, vikt ca 3360 g + knivar ca 990 g
Monogramgravyr, enstaka delar med bruksslitage
577544
2018-10-06