Hans Bellmer Les Marionettes
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
HANS BELLMER, (Tyskland, 1902-1975) "Les Marionettes", Heinrich von Kleist, portfölj med 11 färgetsningar, samtliga signerade med blyerts, exemplar nr 84 (upplaga 175 exemplar), textsidor, separat svit på japan-papper, utgiven av Georges Visat, Paris 1969. Förvarade lösa i skyddsportfölj. 41,5 x 35 cm
Proveniens: Nuvarande ägare har köpt denna portfölj på Galleri Östermalm, 1970
577698
2018-10-05