Hans Bellmer Les Marionettes

Hans Bellmer Les Marionettes
Hans Bellmer Les Marionettes
Hans Bellmer Les Marionettes
Hans Bellmer Les Marionettes
Hans Bellmer Les Marionettes
Hans Bellmer Les Marionettes
Hans Bellmer Les Marionettes
Hans Bellmer Les Marionettes
Hans Bellmer Les Marionettes
Hans Bellmer Les Marionettes
Hans Bellmer Les Marionettes
Hans Bellmer Les Marionettes
Hans Bellmer Les Marionettes
Hans Bellmer Les Marionettes

Klubbat för:

20 000 SEK

Arviointi

30 000 SEK

Kuvaus

HANS BELLMER, (Tyskland, 1902-1975) "Les Marionettes", Heinrich von Kleist, portfölj med 11 färgetsningar, samtliga signerade med blyerts, exemplar nr 84 (upplaga 175 exemplar), textsidor, separat svit på japan-papper, utgiven av Georges Visat, Paris 1969. Förvarade lösa i skyddsportfölj. 41,5 x 35 cm

Proveniens: Nuvarande ägare har köpt denna portfölj på Galleri Östermalm, 1970

Kuntoraportti

577698

Päivämäärä:

2018-10-05