Spegel Niclas Sundström

Spegel Niclas Sundström
Spegel Niclas Sundström
Spegel Niclas Sundström
Spegel Niclas Sundström
Spegel Niclas Sundström
Spegel Niclas Sundström
Spegel Niclas Sundström
Spegel Niclas Sundström
Spegel Niclas Sundström
Spegel Niclas Sundström

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i transition rokoko/gustaviansk, av Niclas Sundström (spegelmakare och spegelfabrikör i Stockholm 1754-81), signerad NS under krona samt två Stockholms hallstämplar 1773, dekor delvis träskuren och papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, silverfolierade glas, 152x66 cm

Smärre dekorkompletteringar, senare glas

577751

2018-10-11