Stad och land m. sign. träsnitt Sven Erixson
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LO-JOHANSSON, IVAR. Stad och land. En statarnovell. Stockholm (Srs förlag, tryckt hod Bröderna Lagerström) 1945.
Folio (ca 375x265 mm.).. 12 signerade handkolorerade träsnitt S. Erixson (alla). Originalomslag, lätt nött i övre o. nedre marginal. Uppl. tr. i 75 (av 900) nr., av förf. sign. ex., detta nr 12.
Se text
577788
2018-10-10