Stad och land m. sign. träsnitt Sven Erixson

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LO-JOHANSSON, IVAR. Stad och land. En statarnovell. Stockholm (Srs förlag, tryckt hod Bröderna Lagerström) 1945.

Folio (ca 375x265 mm.).. 12 signerade handkolorerade träsnitt S. Erixson (alla). Originalomslag, lätt nött i övre o. nedre marginal. Uppl. tr. i 75 (av 900) nr., av förf. sign. ex., detta nr 12.

Se text

577788

2018-10-10