Veslen Entr´acte I-II m. sign. ltografier

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LITOGRAFIER AV VESLEN. (2). VESLEN, BÖRJE. Entr´acte. I-II. Stockholm, 1944-45.
4:o (ca 290 x 215 mm.). (6), 7-61, (3, sista blank), (6), 7-61, (3, sista blank) s. Illustrerade med litografier i texten och helsides, samtliga signerade (20, alla, respektive 21, av 24 st.).
Del I ljusbrunt hfrbd, lätt nött, blekt rygg m. markerade bind, medbundet omslag, oskuren, del II oskuren i något fläckat originalomslag. Tryckta i 200 numrerade exemplar, dessa nummer 79 respektive 105. 2 vol.

Se text

577822

2018-10-10