Vykort ca 240 st lösa och 1 album

Klubbat för:

1 600 SEK

Schätzwert

1 800 SEK

Beschreibung

VYKORT. Samling omfattande ca 240 st vykort och brefkort, 1900-tal, mest svartvita, lösa, mest topografiska, samt ett rött dekorerat originalalbum (tomt).

Bl.a. Svenska flottan, Gustav Adolfsförbundet före Sveriges unge krigsmän (stämplat Saltsjöbaden 1905), något stämplat Sibbhult 1904, Sandhem 1902, Haparanda 1905, första tuberkulosmärket (Kemi kyrka). Saltsjöbaden 1905 (Sista hästspårvagnen). 9 finska mellan 1902 - 1911 med ryskspråkiga frimärken, Tyskland, Belgien, Nederländerna, Kristiania/Oslo 1908 - Helsingfors 1941 (Pro Finlandia).

Därutöver finns c:a 40 skrivna och stämplade brevkort (Gustav V 5 öre grön) med motiv från bl.a. Götaland 1902 - 1944, 70 oskrivna med svenska motiv 1900 - c:a 1940 (bl.a.Söderköping) och 91 oskrivna europeiska 1905 - 1930.

Flertalet ställda till sjökapten Åke Grefberg, Stockholm.

Frimärken 1 + 4 öre (grått) Upsala 1904.

Zustandsbeschreibung

Något nötta, några smärre skador, några fläckar, delvis beskriftade, något nött album.

577836

2018-10-10