Bertil Norén gouache

Bertil Norén gouache
Bertil Norén gouache
Bertil Norén gouache
Bertil Norén gouache

Klubbat för:

350 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

BERTIL NORÉN (1889-1934): "Gammal Sjöbod från Möja" signerad och daterad Bertil Norén -30, gouache på papper, 60x74 cm

HISTORIK: Bertil R:son Norén föddes i Bollnäs 1889 och studerade vid Konstakademien i Stockholm och for därefte på studieresa till Paris. Död i Stockholms skärgård 1934.

Zustandsbeschreibung

577844

2018-10-06