Lars Hejll

Lars Hejll
Lars Hejll
Lars Hejll
Lars Hejll

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

LARS HEJLL (född 1947), screentryck på papper, signerad i trycket, Black Power, bildstrl ca 90x62, oramat blad.

Lars Hejlls konst är politisk, men bör först och främst, likt annan konst som var utförd i enkla material och som sattes upp på gatan, förstås som en del av POP-konsten. En bred konströrelse som ofta var konsumtionskritisk och som ifrågasätte sin samtids politiska förhållanden. Affischerna ansågs vara en demokratisk budbärare som nådde ut till en stor publik. "Att göra tillsammans" och "att göra själv" var nyckelord i tiden.

Slitage, något gulnad i kanter, nålhål

578117

2018-10-06