Lucio Fontana Internationell grafik

Klubbat för:

29 000 SEK

25 000 SEK

LUCIO FONTANA (Italien 1899-1968) Concetto Spaziale (Vite), signerad och numrerad L. Fontana 28/99, 1968, akvatintetsning på grönt papper med punkterade hål, ca 60 x 48,5 cm, blindstämpel 2RC, Rome
Edition 99 ex + 21 AP

LITTERATUR: Harry Ruhé & Camillo Rigo: Lucio Fontana, graphics, multiples and moore..., Tuja Books, Amsterdam 2006, E-52, sidan 75

Ej examinerad ur ram

578169

2018-12-09