Bibel 1600-tal

Bibel 1600-tal
Bibel 1600-tal
Bibel 1600-tal
Bibel 1600-tal
Bibel 1600-tal
Bibel 1600-tal
Bibel 1600-tal
Bibel 1600-tal
Bibel 1600-tal
Bibel 1600-tal
Bibel 1600-tal
Bibel 1600-tal
Bibel 1600-tal
Bibel 1600-tal

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BIBEL, Biblia thet är: all then helgha scrifft, på swensko., Effter förre Bibliens text, oförändrat : medh förspråk på the böcker ther förr inge woro, medh summarier för capitelen, marginalier, flere concordantier, samt nyttighe förklsrningar och register, etc förmerat,
Lybeck (aff Samuel Jachs Bekostning, 1622, titelblad saknas,
Liten 4:o (ca 235x190 mm), samtida skinnband.

Collijn 67., Genom Kungl. brev den 27 juli 1619 förbjöds införandet till Sverige av denna bibelupplaga

EJ GENOMGÅNGEN, EJ KOMPLETT, huvudtitelbladet och flera andra blad saknas, skador, förluster, fläckar, nött band med vissa skador

578205

2018-10-06