Svensk vitterhet 1700-1800-tal, 107 vol.

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SVENSK VITTERHET 1700-1800-TAL (107). Parti omfattande svensk vitterhet och skönlitteratur från 1700- och 1800-talet, huvudsakligen i samtida band, av bland andra Adlerbeth, Almquist, Atterbom, Bremer, Choraeus, Dalin, Gustaf III, Kellgren, Kexél, von Knorring, Lenngren, Leopold, Nordenflycht, Oxenstierna, Tegnér, Thorild och Törneros.
Med enstaka periodiska skrifter, såsom Sommarpromenader, Litteratur-bladet och Svenska Parnassen, samt Afhandling om svenska stafsättet, 1801.

Inalles 107 volymer, böcker och häften i varierande skick och med skilda provenienser. Enstaka lösdelar. Ej kollationerade. Skador och defekter kan förekomma.

Ur litteraturhistorikerns Torkel Stålmark (1929-2015) samling.

Se text!

578374

2018-10-15