Erik Höglund vas Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ERIK HÖGLUND (1932-1998), vas, Boda omkring 1960, sannolikt unik, klarglas, graverad dekor av promenerande kvinna och man med varsin hund samt fem äldre män sittande på parkbänk, även graverad under den utvikta mynningen, signerad Erik Höglund Boda, sannolikt graverad av formgivaren, även etikettmärkt, höjd ca 33 cm

PROVENIENS: Göran Flyxe (1932-2018), VD för Rörstrand 1979-1981 och för Boda Tradinghouse 1981-1983.

Invändig smuts

578428

2018-10-28