Birgitta Liljebladh oljemålning

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

BIRGITTA LILJEBLADH (född 1924): Ansikte, signerad och daterad Birgitta Liljebladh -66, olja på pannå, 42x38 cm,

Birgitta Liljebladh (1924-2014)

Liljebladh har en lång och gedigen utbildning. Efter slöjdföreningens skola blev hon antagen vid Konstakademiens etsningsskola (1945) och Konsthögskolan (1946-1951). Hon bedrev utbildning samtidigt på dessa institut. Därefter företog hon studieresor i Frankrike, Italien, England och Jugoslavien. Sitt genombrott som målare fick hon (som grafiker skapade hon sig ett namn redan under akademitiden) med sin separatutställning hos Gummesons i Sthlm 1954. 1950-talet fortsatte med stipendier och långa vistelser i Paris. I början av 50-talet målade Liljebladh framförallt expressiva landskap och stilleben men hittade snabbt fram till de väldigt personliga ansiktena som blev hennes signum. Under slutet av 50-talet etablerade Liljebladh ett samarbete med Färg och Form som höll i sig tills galleriet stängde ner 2002. Från och med 60-talet drog den skygga Liljebladh sig tillbaka från rampljuset och gjorde betydligt färre framträdanden. Hon fokuserade på sitt jobb som lärare på Valand. De få verk som hon släppte från sig sålde hon ofta direkt till samlare. Hon gjorde dock undantag och ställde bland annat ut på The Museum om Modern Art i New York 1982. Ingen större institution har under de senaste årtiondena haft någon separatutställning med Liljebladh. Då hennes egenart är odiskutabel så är det bara en tidsfråga innan detta kommer att hända. Det finns mycket lite dokumenterat om hennes konstnärskap från början av 60-talet. Göteborgs Konstmuseum håller just nu på med en bok där Liljebladh kommer vara inkluderad. Förhoppningsvis är detta bara starten på att belysa ett mycket betydande konstnärskap.

Utställningar i urval:

Liljebladhs två första separatutställningar var Gummesons 1954 samt Färg och Form 1959.
Nedanstående är i några fall samlingsutställningar (minst ytterligare en konstnär)
Borås Konsthall 1950
Göteborgs Konsthall 1955
Gummesons konstgalleri 1961
Skövde konsthall 1959, 1961, 1963
Galleri brinken 1955, 1957
Hässleholm 1954
Halmstad 1952, 1955
Färg och Form bl a 1959, 1963, 1967, 1969
Liljevalchs 1954, "från Cezanne till Picasso" (samlingsutst.)
MoMA, New York 1982 (Icebreakers: Contemporary Swedish Expressionists)
Limhamns konstförening 1965
Länsmuseet Småland 1961
Galleri Ahlner, Sthlm, 1985

För frågor och konditionsrapport kontakta mikael.nilzon@auktionsverket.se

578517

2018-10-23