Byrå senbarock av Johan Hugo Fürloh
Klubbat för:
48 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BYRÅ, stockholmsarbete i senbarock, av Johan Hugo Fürloh (mästare i Stockholm 1724-1745), signerad JHF på bakstycket, fanerad med valnöt, bronsbeslag, konturerad form, utdragbar skrivskiva, rundade hörn klotformade facetterade benavslut, höjd 84,5, 128x64 cm, nyckel finns
Sprickor, ett lås senare, slitage, renoverad
578709
2018-10-10