Konsolbord sengustavianskt av Jonas Frisk

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, konsolbordets sarg med kymation och dukatsnitt, ben med överkragning, bladhölster, à la greque, avsmalnande ben med fjällskuren dekor, sockel med målad portoroimitation, skiva av carraramarmor med påskifter i rödkrita, höjd 80,5, 70,5 x 35,5 cm

LITTERATUR: Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113-129, text om Jonas Frisks verksamhet
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2015, nr 1007, jämför konsolbord signerat J. Frisk

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre slitage, sargen med ställvisa dekorkompletteringar och retuscher

578842

2018-10-23