Spegellampett gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, för två ljus, träskuren dekor, förgylld, ramen med dekor av blad- och pärlstav, ljusarmar i brännförgylld mässing, kvicksilverfolierat glas, 94 x 75 cm
PROVENIENS: Grevliga ätten Bernadotte af Wisborg
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Smärre förgyllningsskador och retuscher
578894
2018-10-23