Stig Lindberg askfat Modern keramik och konstglas
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG (1916-1982): "Karneval", askfat, 3 st, fajans, Gustavsberg, i produktion 1958-1962, handmålad och tryckt polykrom dekor, signerade med studiohand i blått samt E 196, 196 E, 196 E samt målarsignaturer, höjd ca 3,5, 20x20 cm
En med några mindre kantnagg, slitage
578928
2018-10-28