Ljuskrona oscariansk
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LJUSKRONA, 1800-talets slut, oscariansk, för 18 ljus, elektrifierd, 9 ljuspunkter, förgylld stomme, stomme delvis med handblåst samt slipat glas, behängd med prismor, höjd ca 110, diameter ca 82 cm
Enstaka prismor med nagg, några prismor saknas, lösa prismor medföljer
578979
2018-10-13