Taburetter sengustavianska stockholmsarbeten
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
TABURETTER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor och pastellage, framtagen originalfärg i pärlgrått, sarger med bladstav, sabelformade ben, tvärstag med dekor av lotus och fleuronger, sannolikt originalsadelhjord, sitthöjd 44 cm
LITTERATUR: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 79, jämför taburett av Ephraim Ståhl för Hedvig Elisabeth Charlottas sängkammare på Rosersbergs slott
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Slitage, obetydliga lagningar
579154
2018-10-23