Taburetter sengustavianska stockholmsarbeten

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

TABURETTER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor och pastellage, framtagen originalfärg i pärlgrått, sarger med bladstav, sabelformade ben, tvärstag med dekor av lotus och fleuronger, sannolikt originalsadelhjord, sitthöjd 44 cm

LITTERATUR: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 79, jämför taburett av Ephraim Ståhl för Hedvig Elisabeth Charlottas sängkammare på Rosersbergs slott

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Slitage, obetydliga lagningar

579154

2018-10-23