Konsolbord sengustavianskt
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt, sannolikt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarger med akantus, astragalstav samt fascesknippen, bevingad grip, märkt med rödkrita Telin samt Eke[...] möjligen avseende Eric Telin (bildhuggare i Stockholm omnämnd 1805) portoroimiterad fotplatta, skiva av scagliola, höjd 83, 96,5 x 48 cm
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Smärre dekorskador och retuscher, torrsprickor, skivan lagad, nagg
579155
2018-10-23