Konsolbord sengustavianskt

Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt
Konsolbord sengustavianskt

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

KONSOLBORD, sengustavianskt, sannolikt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarger med akantus, astragalstav samt fascesknippen, bevingad grip, märkt med rödkrita Telin samt Eke[...] möjligen avseende Eric Telin (bildhuggare i Stockholm omnämnd 1805) portoroimiterad fotplatta, skiva av scagliola, höjd 83, 96,5 x 48 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre dekorskador och retuscher, torrsprickor, skivan lagad, nagg

579155

2018-10-23