Gueridoner 1800-tal Carl Kempes samling
Klubbat för:
19 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
GUERIDONER, ett par, barockstil, 1800-tal eller äldre, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, tripodformad bas med liggande lejon och kartuscher, serafer, kannelerad pelare och växtornamentik, krönt av droppskål av plåt och järnten, höjd 185 cm
PROVENIENS: Carl Kempe (1884-1967), Ekolsunds slott, Husby-Sjutolfts socken, Uppsala län
därefter i arv till nuvarande ägare
LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 152f, avbildad på färgplansch
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Torrsprickor, smärre skador
579219
2018-10-23