Armring brosch förgyllt silver ametister

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ARMRING, fasettslipade ametister i form av treklöver samt dekor med orientpärlor, innerdiameter 5,5 cm, BROSCH, i form av hästsko, förgyllt silver, fasettslipade ametister samt dekor av granulater, omkring sekelskiftet 1900, 4x3,5 cm, total vikt ca 31,7 g

Enstaka ametister med repor och skador

579276

2018-10-15