Fällstol 1800-talets första hälft
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÄLLSTOL, 1800-talets första hälft, s k "promenadstol", svärtat trä med bronserade dekor, sits och ryggstöd med polykrom broderad dekor av blommor, tenlikor i form av stjärnor, sitthöjd 48 cm
LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 201, jämför fällstolar i Biblioteket på Rosendals slott
Slitage, klädsel med ställvisa skador
579402
2018-10-12