Tapio Wirkkala vas Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 500 SEK

TAPIO WIRKKALA (1915-1985), vas "Kalvolan Kanto" eller "Stubbe", Iitalla, klarglas, organisk oregelbunden dekor påminnande om stubbe, signerad TAPIO WIRKKALA 3241, höjd ca 17, diameter ca 16 cm

Smärre repor undertill

579446

2018-10-28