Parti silver 3 delar
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL MAGNUS RYDBERG, silver, gräddkanna, Stockholm 1827, invändigt förgylld, tunnformad, delvis godronnerad, räfflad fot samt handtag, höjd ca 12 cm, vikt 128 g
DIEMONT, silver, gräddkanna, troligtvis Amsterdam, invändigt förgylld, omkring 1800-tal, dekor av pärllist, höjd ca 11,5 cm, vikt 166 g
SOCKERSTRÖARE, silver, England, London, 1800-tal , urnformad, höjd ca 16,5, vikt 137 g
Smärre slitage, lagning samt inskription på gräddkannan av Carl Magnus Rydberg,
sockerströare med smärre dekorskada
579520
2018-10-11