Kungliga Livreg dragonkår Rubinska samlingen
Klubbat för:
31 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
UNIFORM PÅ DOCKA, svensk, för officer vid Kungliga Livregementets dragonkår, vapenrock m/1859, byxor, hjälm m/1846, epåletter, paradbälte, kartuschrem, sabel m/1899
PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.
Hjälm med skador, inbuktad
579565
2018-11-05