Kungliga Livreg dragonkår Rubinska samlingen

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

UNIFORM PÅ DOCKA, svensk, för officer vid Kungliga Livregementets dragonkår, vapenrock m/1859, byxor, hjälm m/1846, epåletter, paradbälte, kartuschrem, sabel m/1899

PROVENIENS: Den Rubinska uniformssamlingen. Samlingen består av närmare 280 auktionsposter med svenska uniformer, kaskar, blankvapen samt övrig tillhörig militaria, och samanställdes av makarna Torvald och Ingegärd Rubin, Södra Stavsudda.

Hjälm med skador, inbuktad

579565

2018-11-05