Jenni Lagerberg porträtt av Baltazar von Platen

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 500 SEK

JENNI LAGERBERG (1867-1958), porträtt föreställande Greve Baltazar Bogislaus von Platen, signerad och daterad Jenni Lagerberd 1922 á tergo, olja på duk efter litografi, ca 60x50 cm

Historik: Jenni Lagerberg var skulptör och målare. Hon var dotter till grosshandlaren Theodor Heyman och Hilda Rosalie Davidsson och från 1888 gift med intendenten vid Göteborgs museum kammarherre Carl Pontus Lagerberg. Hennes konst består av bland annat brons- och keramikskulpturer samt porträttreliefer. Hon var en skicklig kopist men utförde även egna kompositioner.

579627

2018-10-18