Gustaf Lundberg hans krets Damporträtt 1700-tal
Klubbat för:
33 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GUSTAF LUNDBERG (1700-tal), hans krets, Damporträtt, pastell på papper fäst på duk, ca 40x32 cm
PROVENIENS:
Skulptören Johan Tobias Sergel, Spånga säteri, Södermanland
därefter genom arv fram till Bibi Nordenskjöld, née Sergel (1862-
därefter i arv till hennes måg George Maria Murray (1883-
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare
579647
2018-10-21