Gustaf Lundberg hans krets Damporträtt 1700-tal

Klubbat för:

33 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

GUSTAF LUNDBERG (1700-tal), hans krets, Damporträtt, pastell på papper fäst på duk, ca 40x32 cm

PROVENIENS:
Skulptören Johan Tobias Sergel, Spånga säteri, Södermanland
därefter genom arv fram till Bibi Nordenskjöld, née Sergel (1862-
därefter i arv till hennes måg George Maria Murray (1883-
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare

579647

2018-10-21