Stig Lindberg Berså Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

STIG LINDBERG (1916-1982), matservisdelar, 24 st, "Berså", Gustavsberg, i produktion 1960-1974, screentryckt dekor av blad i grönt och svart, stämpelmärkta, bestående av 11 mattallrikar, 1 förrättstallrik, 10 assietter, 2 tekoppar med fat

Enstaka smärre repor, tekopparna med slitage, en tekopp med blekt dekor, 3 fat till buljongkopp medföljer

579813

2018-10-28