Alf Wallander Modern keramik och konstglas

Klubbat för:

4 400 SEK

4 000 SEK

ALF WALLANDER (1863-1914), kräftservis, 11 delar, Rörstrand, 1900-talets början, flintgods, bestående av 10 tallrikar och 1 skål, dekor av kräftor i rött, stämpelmärkta Rörstrand, tallrikarnas diameter 22 cm, skålens diameter 21 cm

Krackelyrer, enstaka missfärgning, skålen med smärre glasyrnagg

579816

2018-10-28