Alf Wallander Modern keramik och konstglas
Klubbat för:
4 400 SEK
4 000 SEK
ALF WALLANDER (1863-1914), kräftservis, 11 delar, Rörstrand, 1900-talets början, flintgods, bestående av 10 tallrikar och 1 skål, dekor av kräftor i rött, stämpelmärkta Rörstrand, tallrikarnas diameter 22 cm, skålens diameter 21 cm
Krackelyrer, enstaka missfärgning, skålen med smärre glasyrnagg
579816
2018-10-28