Samling svenska handskrifter 1800-tal

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SAMLING SVENSKA HANDSKRIFTER. Samling omfattande ca 130 svenska handskrifter 1701-1854. Omfattar myndighetshandlingar, bouppteckningar, protokoll, intyg, kontrakt, ett större antal signerade Charta Sigillata samt diverse brev. Flertalet från 1800-talet.

Majoriteten av dokumenten i folio (ca 300 x 200 mm). Enstaka skador, fuktfläckar och revor, ett fåtal dokument ej kompletta.
(Samlingen ej fullständigt genomgången.)

Innehåller bl.a.:
Bevillning av permission för eleven vid Skogsinstitutet E. G. Hjort undertecknad av Israel Adolf af Ström (1778-1856), Skogsinstitutets grundare, kallad "den svenska
skogshushållningens fader". Brevet daterat den 15 Augusti 1854 i Djursborg.
Anhållan till kungen om ekonomiskt stöd. Brev till kung Karl XIV Johan skrivet av Johannes Eriksson. Brevet inleds: "Såsom jag af den Store Allfadren blifvit skaffad i genom ett sten sprängings skott för 3ne år sedan" och fortsätter med att han förutom värk även lider stor fattigdom i det att han måste försörja hustru och två barn, och nu måste bege sig 52 mil till Stockholm för att vårdas av en bättre läkare. Brevet daterat 5/6 1834.

Utdrag ur filosofiska fakultetens protokoll vid Kungliga Akademien i Uppsala. Undertecknat och med sigill tillhörande Henrik Falck. Daterat den 24/3 1842.

Överste A. H. Königs rekvisition för pass till sin hustru. Egenhändigt skrivet undertecknat och med sigill. Daterat 24/8 1833.

Överste Carl Johan af Nordins (1785-1850) intyg för för pigan Anna Brita Forsmark att bege sig till sin hemort Gävle. Egenhändigt skrivet och undertecknat. Daterat 3/10 1814.

Anhållan till kungen om ekonomiskt bistånd från änka som förlorat sin man i kolera. Brevet i inleds "Med djupaste vördnad vågar en värn- ock medel-lös bekymrad moder och enka, under armmodets ock kjänslans heta tårar bönfallande med saknadens qvidande suckar
fällande till vår Stormägtigste Allernådigaste Konungs Thron, om en förbarmande bevisad blick som kan lindra den stora nöd enkan till aflidne kammarskrifvaren uti ers Kongl. Majst."

Krigs Collegii Magnus Brandstedt fått gjennom Cholera farsotens härstäds grymma härjande, som genom döds slaget beröfvade mig mitt stöd, min make ock vårt
ouppfostrade omyndiga barn dess älskade fader". Daterat i Stockholm 24/7 1835.

Per Henrik Widmark (1800-1861), landshövding i Norrbottens län. Egenhändigt undertecknad brev ställt till Konungens militärhospitalsfond om utbetalning av pension för sergeanten Felix Fogman. Daterat i Luleå 31/12 1860.

Bouppteckning för stenhuggaren Anders Romell. Omfattande 20 sidor i folio med uppräkning av bland annat guld, silver, sängkläder, glas, böcker och skulder. Daterat 31/8 1811. Samt två kvittenser ur samma samling.

4 dokument rörande tapetmålarmästaren Anders Petter Melin. Till största del rörande förmyndarskap för hans hustru med uppräkning över dennes tillgångar och skulder. Totalt omfattande 16 sidor i folio och daterat 1828-1829.
Memorial angående slottsknekten Eric Engström som efter ett flertal varningar under sin tjänstgöring "funnits af starka drycker öfverlastad" och därmed anmäls till avsked. Daterat i Stockholm 26/2 1818.

Se text

579849

2018-10-16