Servisdelar Kaj Franck Teema
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KAJ FRANCK (1911-1989), servisdelar 36 st, "Teema", Arabia, gul glasyr, bestående av karott, höjd 12 cm, dressingkanna, saltströare, 1 tekopp med fat, 12 skålar av olika utförande, 5 tallrikar diameter 19,5 cm, 6 tallrikar diameter 21,5 cm, 9 tallrikar diameter 23 cm, delvis stämplade Arabia Made in Finland
9 extra tefat, bruksslitage
580117
2018-10-12