Puka

Puka
Puka
Puka
Puka
Puka
Puka
Puka
Puka
Puka
Puka

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

PUKA, barock, 1700-tal, i koppar med bladformade beslag, på järnfötter, höjd ca 42 cm, diameter 60 cm

PROVENIENS:

LITTERATUR: Jmf snarlik Slott och Herresäten i Sverige, Vegeholms slott, Skåne 3, Kristianstads län, Malmö 1966, s. 350 ff
Jmf snarlik i Siegfried Kuhnke, Das Rote Gold, Kunstwerke der Kipferschmiede, pl. 691, s. 36

Skinnet samt spännskruvar saknas, botten med bucklor, benställning lutar

580433

2018-10-13