Dockvagn och docka
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DOCKVAGN, med DOCKA, 1910/20-tal, ställning i metall, ekrade hjul, liggdel med sufflett i vaxad duk, total höjd ca 84, 80x32 cm,
biskviflickdocka, Simon & Halbig, märkt " K*R, Simon & Halbig 126, Germany, 50", huvud med insatta flirty eyes, öppen mun med rörlig tunga, blond hårperuk, 5 dlr babykropp i massa, längd ca 50 cm, vagnens längd 80 cm
Dockan med skadade ögonfransar, kroppen med slitage, sufletten med skador
580493
2018-10-14