Väggtelefon Elektrisk Bureau 1908
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGTELEFON, Aktieselskabet Elektrisk Bureau, Kristiania, Norge, 1908, fodral i trä med tryckt vapendekor, gråoxiderad handmikrotelefon med tangent, sufflörtratt och metallskaft, utstämplad från fabriken 11-9 1908 (provningslapp under huven), märkt med Norska Rikstelefons logotyp på klockplåten, höjd ca 74 cm
Originalskick, bruksslitage, repor. Nygjord nyckel medföljer.
580559
2018-10-15